(за книгою: Юдзан Дайдодзи. Будосесинсю. Ямамото Цунэтомо. Хагакурэ. Юкио Мисима. Хагакурэ Нюмон / перевод на русский: Котенко Р.В., Мищенко А.А. - СПб.: Евразия, 2000 — 240 с.)
Шукаючи афоризми для наповнення цього сайту, досить часто зустрічав вислови з сьогоднішньої книжки. Тому виникла ідея самостійно прочитати її (і зробити відповідні виписки), адже ще з дитячих років, вперше побачивши самураїв на екрані, намагався (як і більшість моїх однолітків) наслідувати їх у поведінці, жестах і вчинках. І книжка здивувала. Адже очікував якихось навчальних матеріалів (на зразок «як правильно розрубати супротивника навскоси»), а виявив такий собі універсальний посібник життя. У ньому – і правила поведінки, і поради з виховання характеру, і рекомендації, коли слід прокидатися, а коли лягати спати. Як така, військова частина практично відсутня – напевне тому, що існувало досить багато «спеціалізованих» тактично-стратегічних військових праць на зразок
«36 стратагем» чи «Сунь-цзи». Тому книжка, незважаючи на 300-літній вік, має бути цікавою не лише кадровий військовим чи поціновувачам середньовічних бойових мистецтв. Аби ви змогли в цьому переконатися самостійно – у міру своїх сил переклав українською ті місця, що найдужче сподобалися:
- Коли ми відмовляємося від своїх пристрастей, дотримуємося повчань древніх і радимося з друзями, наші справи йдуть добре, а невдачі минають нас.
- Гріш ціна людині, якщо його достоїнства обмежуються тільки мудрістю і талантами.
- Окубо Доко: «Люди продовжують розмірковувати про те, що світ доживає свої останні дні, і тому вважають, що можна не докладати зусиль. Це ганебно. Поганих часів не буває».
- Нам не личить легковажно ставитися до інших. Адже той, кого ми похвалили, розумний він чи дурний, стає гордовитим. Хвалити – означає заподіяти шкоду.
- Людина нічого не досягне у навчанні, якщо вона не має великої впевненості у собі.
- Найчастіше люди нехтують своїми обов'язками, тому що вважають чужі справи набагато цікавішими.
- Головне у вихованні дівчаток – з дитячих років прищеплювати їм цнотливість. Виховуючи хлопчика, насамперед потрібно заохочувати в ньому сміливість.