- У часи небезпеки або занепокоєння одне слово вирішує справу.
- Якщо боги не почують мої молитви тільки тому, що я осквернений кров'ю, я переконаний, що нічого не можу вдіяти з цим і тому продовжую молитися, незважаючи на оскверненість.
- Оскільки смерть завжди поруч, потрібно докладати зусиль і діяти без зволікань (як тут не згадати відомий латинський крилатий вислів «Memento mori!», а це ж – інший кінець світу. - прим. моя).
- Людина повинна щодня замислюватися над словами: «Зараз і є той самий час» (ще один слоган тайм-менеджменту – прим. моя). Людина нічого не варта, якщо вона не розуміє, що «зараз» і «вдалий час» - це одне і те ж.
- Ніколи не думай, що щось неможливо.
- Щоб навчитися чітко викладати суть справи, будь то на прийомі у повелителя, у старійшини або у самого сьогуна замку Едо, потрібно подбати про ясність думки в тиші своєї спальні.
- Людина повинна опановувати будь-яке вміння, не поспішаючи.
- У спілкуванні з людьми важлива неупередженість. У твого співрозмовника кожного разу повинно складатися враження, що розмова з ним неймовірно важлива для тебе (а на цьому самурайському принципі, здається, розбагатів Дейл Карнегі – прим. моя).
- Будь вірний поточній думки і не відволікайся. Замість того, щоб виснажувати себе багатьма думками, дотримуйся однієї, але дозволяй їй змінюватися.
- Якщо людина сповна розуміє, що означає жити сьогоденною миттєвістю, у неї майже не залишиться турбот.
- Людям притаманно втрачати дану мить, а потім шукати її, немов воно десь далеко.
- Все життя людини є послідовність миттєвостей. Якщо людина до кінця розуміє дану мить, їй нічого більше не потрібно робити і ні до чого прагнути. Живи і залишайся вірним справжній меті цієї миті.
- Бездоганна людина - це та, що втікає від суєти. Робити це потрібно рішуче.
- Три головних зовнішніх прояви людини: зовнішній вигляд, манера писати та говорити.
- Вдосконалюй свій розум, будь людяним і виявляй сміливість (згідно вченням Конфуція, розум, людяність і сміливість – три головні чесноти людини – прим. моя).
- Самурай повинен уникати великої кількості саке, надмірної гордості і великої розкоші.
- Коли справи у людей йдуть добре, їх долає гордість. Тому, якщо в молодості доля не благоволить людині, в цьому немає нічого поганого. Така людина часто стикається з труднощами, і у неї складається сильний характер. Якщо ж перед обличчям негараздів людина починає хандрити, вона ні до чого не придатна.
- Краще не спокушати слуг грошима.
- У своїх діях людина повинна виявляти все найкраще, що вона успадкувала від предків. Ось що таке повага до предків.
- Якщо у серйозних справах, що стосуються її самої, людина не буде діяти рішуче і без зволікання, вона ніколи не досягне успіху.
- Якщо ти робиш щось без належної цілеспрямованості, згодом твої дії будуть визнані недостатніми.
- Поки тобі не виповниться сорок років, краще не захоплюватися міркуваннями, а досягти успіху в активній діяльності.
- Той, хто не вміє терпіти, ніколи нічого не досягне.
- Головне - не зраджувати своїм принципам і бути бездоганним на Шляху Самурая.
- Іхара Сайкаку: «Підліток без старшого коханця – все одно, що жінка без чоловіка» (а тут вже напрошується паралель з Планотовим «Бенкетом»).
- Той, хто дошукується до чужих недоліків, буде покараний.
- Мудрий слуга не прагне зайняти більш високе положення.
- Щоб уміло керувати країною, потрібно мати співчуття, адже коли думаєш про людей як про своїх дітей, люди будуть думати про тебе, як про свого батька.
5 лист. 2014 р.
Ямамото Цунетомо. Хагакуре (ч. 3)
Оскільки виявилося, що читаю я набагато більше швидше, ніж очікував на початку створення цього сайту, на сьогодні накопичилося вже досить багато опрацьованих, однак не викладених виписок. Тому, напевне, відведу для них ще й один день посеред тижня. Як ви зрозуміли зі вступу, це буде середа. Тож від сьогодні коригуємо усталену традицію знайомства з новими афоризмами, крилатими латинськими словами та словами іншомовного походження і продовжуємо (див. частина 1, частина 2) читати самурайський підручник з 300-літньою історією (Юдзан Дайдодзи Будосесинсю. Ямамото Цунэтомо Хагакурэ. Юкио Мисима Хагакурэ Нюмон / перевод на русский: Котенко Р.В., Мищенко А.А. - СПб.: Евразия, 2000 — 240 с.). А точніше – мої виписки з нього:
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар