Взагалі ж, якщо у вас, як ви вважаєте, видався важкий тиждень – раджу перечитати цей роман, аби побачити рівень проблем головного героя (і майстерність, з якою він їх вирішує). Наприкінці хочу зазначити, що усі романи Клевеллівського циклу досить відверті у описі міжстатевих стосунків, тож, незважаючи на всю їх захопливість, не варто рекомендувати їх до прочитання підліткам, аби не стати зайвою спокусою для ще не зміцнілих душ (або хоча б нехай спочатку прочитають якусь із книжок Мантека Чіа, аби зрозуміти ставлення азійських народів до проблем статевих взаємовідносин).
- Посидіти і подумати — рідкісний, дуже рідкісний привілей в наш час.
- Китаю потрібні товари і допомогу. Без товарів і допомоги він буде беззахисний перед лицем традиційного і єдиного справжнього ворога — Росії.
- Люди є люди, ними правлять марнославство, заздрість, злість, хіть, а ще більше — пристрасне прагнення до влади чи грошей, і будуть правити завжди. Більшістю людей.
- «Чань цао, чу гень» — «Сапаючи бур'яни, витягай їх з коренем».
- У грошей немає совісті (на цьому теж люблять наголошувати різноманітні сучасні гуру збагачення, стверджуючи, що «гарна людина не обов'язково автоматично стане багатою» - прим. моя).
- Життя — довгий-предовгий рахунок (і дехто й тут сподівається на кредит – прим. моя).
- Нинішній вік — вік Азії.
- Японці вважають, що все формується після народження, поки не пройде тридцять днів для хлопчика і тридцять один для дівчинки. Ще нічого немає: ні душі, ні характеру, особистості... До тієї пори це не людина. Китайці і японці — народ дуже розсудливий. Їх забобони роблять життя легшим. В колишні часи дитяча смертність у них була такою жахливою (мається на увазі рівень смертності – прим. моя), що підштовхнула якогось мудрого батька придумати це мудре тлумачення речей, щоб полегшити горе матері. Або, імовірніше, це придумала мудра матір, щоб підтримати вбитого горем батька.
- Я намагаюся навчитися спостерігати (це одна з найважливіших рис письменника, недаремно ж відома книжка про письменницьке мистецтво Марини Москвіної так і називається «Вчися бачити» - прим. моя).
- Цивілізовані Люди завжди діють через посередника, з яким обидві сторони підтримують дружні стосунки. У разі відмови ніхто — ні ти, ні інша сторона, ні посередник, — не втрачає обличчя.
- Ринок — завжди злети і падіння.
- «Нэнчже до лао» — «Той, хто багато може, багато працює».
- Будда вчив, що у всіх людей вісімдесят три ноші. Впоравшись з однією, ми автоматично отримуємо наступну.
- За японською традицією в ділових зустрічах неодмінно беруть участь кілька представників компанії, і чим вище становище старшого, тим численніший супровід.
- На пуголовка акулу не ловлять.
- Мовчання — найсильніша зброя, захищаєшся ти чи атакуєш.
- Так ведуть себе цивілізовані люди: не піддавайся гніву, залишайся спокійним.
- Кожен нормальний американець має право уникати податків, але не повинен ухилятися від них.
- Диявол посилає тобі родичів, але, слава всім богам, друзів можна вибирати самому.
- Жінка повинна привносити в життя гармонію — чоловікові цього або не дано, або дано далеко не завжди. А ось жінка завжди може підбадьорити свого чоловіка, якщо захоче, завжди може погасити в ньому щось згубне. Завжди. Лише тим, що буде деякий час залишатися спокійною, люблячої, ніжною і розуміючою.
- Вирішувати проблеми по-азіатськи — розкладати по поличках і братися за кожну, коли до цього готовий.
- Досить дражнити диявола. Навколо і так повно нечисті.
- Обов’язок (гирі) – найбільш значиме для японців слово, втілення їх культурної спадщини і способу життя.
- Заміжжя здатне поставити хрест на будь-якій жінці (мається на увазі її кар’єра – прим. моя). Тебе завжди залишають удома. І домівка врешті стає твоєю в'язницею.
- Традиції — річ непогана. Вони дають відчуття спадкоємності, приналежності і захищеності.
- Навіть цілій хмарі москітів не прогуркотіти громом.
- Азія — центр світу, а Гонконг — його серцевина.
- Давати поради — найневдячніше заняття в світі.
- Хіба не ми винайшли порох та ракети, але перестали користуватися ними тисячоліття тому, вважаючи варварськими? (на цій фразі я добряче спіткнувся: адже й справді, ми з шкільної лави знаємо, що порох винайшли у Китаї. Але нам не пояснили, а ми не запитали, чому ж вони не скористалися ним для виробництва зброї. Невже й справді вважали цей вид війни нецивілізованим? Тоді ми ще й досі не досягли їхнього рівня цивілізованості – прим. моя)
- Голод породжує революції. Це закон (як показала історія нашого народу, навіть цей закон можна скасувати за допомогою жорсткого терору. Або, як казали древні ««inter arma silent leges» – прим. моя).
- Тримай язик за зубами, не будеш місити бруд чоботами (у російському варіанті «сапогами», тож римується краще – прим. моя).
- Трохи використовувати своє службове становище — старовинний китайський звичай (а от у цьому ми китайців якщо не перегнали, то наздогнали точно – прим. моя).
Немає коментарів:
Дописати коментар