(за книжкою: Благородный Дом: роман о Гонконге. - Санкт-Петербург : Амфора, 2006).
Сьогоднішній роман Джеймса Клавелла знову повертає нас у Гонконг, однак події (на відміну від «Тай-пена»), відбуваються в уже значно ближчий до нас час – в 1960 році. Ще однією особливістю цього роману є дещо нова термінологія, адже якщо попередні перекладачі послуговувалися англійською транскрипцією Клавелла, у цьому романі використано автентичні китайські назви. Тому звичний для нас термін «тай-пен» (що став назвою для другого роману Клавелла) в цій книжці перетворюється на «тайбань», також трохи змінюються прочитання імен головних героїв. На відміну від «Гайдзіна», на перший план знову виходить спадкоємець Дірка Струана, а всю хронологію роману втиснуто ледь не в один тиждень, тож ви можете уявити собі концентрацію подій.
- На п'ять хвилин раніше — значить вчасно.
- У всіх китайців чотири різних імені: одне дається при народженні, інше — коли вони досягають зрілості, третє — коли стають дорослими, а четверте вони обирають собі самі.
- Китайці називають себе лаобайсін — „старовинна сотня імен". У них на весь Китай лише сто основних прізвищ, і з них двадцять звучать як Юй, вісім як Янь, десять як У, і бог знає скільки ще таких, як Пін, різних Лі, Чень, Цінь, Цзін, Ван і Фу. До того ж кожне з них вимовляється п'ятьма різними способами.
- Великий бізнес — це війна. Я граю в нього, немов це війна, тому й виграю.
- Вони лише намагаються економічними засобами домогтися того, чого не домоглися засобами військовими (як ви, напевне, знаєте, Японії після Другої світової війни заборонили мати власну армію та озброєння, але економічна експансія у неї виходить аж ніяк не гіршою за військову – прим. моя).
- Одне з перших правил виживання: залишай вибір за собою.
- Китайці кажуть, що жодна цивілізація не зрівняється з ними у трьох мистецтвах: літературі, писанні пензлем і приготуванні їжі.
- Гонконг — місце гарне, якщо є можливість виїздити звідси кожен місяць (лише з книжки взнав, а потім і у Вікіпедії прочитав, що у Гонконгу величезні проблеми з питною водою та екологією, зокрема, за якістю повітря Гонконг має один з найгірших показників у світі – прим. моя).
- В цьому і біда з вами, американцями: немає у вас ні такту, ні терпіння, ні смаку, і ви нічого не тямите в мистецтві ведення переговорів.
- Як і Макіавеллі, Сунь-цзи писав більше про життя, ніж про смерть.
- Жоден афродизіак у світі не зрівняється з молодістю.
- Сумніваєшся — запитай (ніби й проста порада, але як часто ми нею нехтуємо: кажуть, що чоловік швидше заблукає в незнайомому місті, ніж запитає поради у перехожих – прим. моя).
- Задоволений, як жаба у відрі бруду (не знаю, чи це приказка китайська, чи її вигадав Клавелл, але вона чудова – прим. моя).
- У Сінгапурі всі банківські рахунки сім'ї викраденої людини відразу заморожували, щоб викрадачам не платили викуп.
- Навіщо ж йти в поліцію (мається на увазі, на роботу – прим. моя), як не для того, щоб розбагатіти? (і так думають не лише китайці, наш народ також склав багато анекдотів на цю тему – прим. моя).
- Викрадення — древнє китайське мистецтво, і правила завжди були чіткі: платиш і тримаєш язик за зубами — жодних проблем, тягнеш час і базікаєш — багато проблем.
- «Mo цзін, мо мін»: немає грошей — немає життя.
- Єдине, що можна сказати доброго про Мао, це те, що він спочатку китаєць, а вже потім комуніст.
- Китайцями можуть керувати тільки китайці.
- Історично для Росії з її імперськими і гегемоністичними прагненнями Китай завжди був і буде жаданим трофеєм. Володіння Китаєм або поділ його на дрібні і ворожі одна одній залежні держави завжди було наріжним каменем зовнішньої політики Росії. Цьому, звичайно, має передувати знищення Західної Європи, тому що потім, як вважають у Росії, Китай можна буде проковтнути коли завгодно.
- Яка дурість — один закон для всіх! Чому було не скласти один для багатих, а інший для бідних? Інакше навіщо тоді вся ця робота? Навіщо надриватися, ризикувати, вибудовувати схеми, щоб стати багатим?
- У китайців доба розділена на дванадцять двогодинних відрізків. Кожен має свою назву, і черговість у них завжди одна і та ж. Першим в чотири години ранку йде година Півня, потім, в шість ранку — час Собаки і так далі: час Свині, Пацюки, Бика, Тигра, Зайця, Дракона, Змії, Мавпи, Коні і Вівці.
- Китайці схиблені на числах і пов'язаній з ними магією (дивлячись на кількість книжок і передач про нумерологію, розумію, що схиблені не лише китайці – прим. моя).
- Китайці вірять, що минуле визначає майбутнє і пояснює сьогодення.
- Це жахливо, але дехто готовий на все за зовсім незначну суму грошей.
- Не те щоб кожне плем'я в Китаї зневажало іноземців — їх просто не беруть в розрахунок як людей.
- Банки — це не що інше, як винахід заморських дияволів, щоб відбирати нажите чесними людьми добро.
- Для сучасних китайців англійська стала мовою любові: в їх рідній мові романтичних слів не було.
- Жоден сейф не захистить від ідеально продуманих і узгоджених дій професіоналів.
- Жити тоді (на війні – прим. моя) було так просто: убий, або вб'ють тебе.
- Одвічна доля: один з десяти тисяч кулі (бідняків – прим. моя) проводить вигідну оборудку, робить гроші, вкладає їх в землю, наживає капітал, стає багатим, купує юних наложниць, які швидко зводять його в могилу. Другому поколінню не йметься, воно витрачає капітал і закладає землю, щоб придбати репутацію і прихильність дам. Третє покоління продає землю і розоряється через ті ж сумнівні блага. Четверте покоління — кулі.
- Як стати багатим? Збирати! Збираєш гроші, на одну третину купуєш землю, одну третину даєш у борг, а одну третину залишаєш готівкою.
Немає коментарів:
Дописати коментар