От і ця справа: один із можновладців, заручившись підтримкою свого патрона, вбиває поважну людину, аби заволодіти її землею і маєтностями. Аби виправдати незаконне вбивство, ім’я вбитого заднім числом вносять у проскрипції (списки неугодних). Та у вбитого є син, а у нього – впливові покровителі. Аби не випустити з рук багатства, яке вже так близько, вбивці (серед яких і двоє родичів убитого, яким пообіцяли їхню частку майна)… звинувачують самого сина у вбивстві батька. На захист юнака і виступає 27-річний Ціцерон (це, до речі, його перша кримінальна справа). Виступає наскільки вдало, що не лише доводить невинність обвинувачуваного, але й наводить переконливі докази злочинного задуму обвинувачів (чим добряче сипле перцю під хвіст тиранічній владній верхівці). Такий поворот був досить сенсаційним, що зробило Ціцерона відомим і шанованим. І не дивно: читаючи, весь час забуваєш, що це судове засідання – наскільки ефективною і ефектною (а ці поняття рідко поєднуються) є Ціцеронова промова. Всього переказати не можу – читайте самі, але виписки запропоную:
- Нехай краще буде виправданий судом невинний, ніж винний уникне відповіді.
- Навіть найнезначнішого проступку ніхто без причини не здійснює.
- З розкоші з неминучістю виникає жадоба, з жадоби займається зухвалість, від якої народжуються усі злочини й лиходійства.
- Великий в очах моїх той, хто досяг вершин власною доблестю, а не заліз туди по бідах і негараздах ближніх.
- На злочин ніхто не піде без вигоди і без користі (згадаймо традиційну детективну формулу «шукай, кому вигідно» - прим. моя).
- Чимало всякого заподіюється і без відома полководців силою і смутою війни.
- Ми не можемо все робити самі — кожен до іншого здібніший (хто все не навчиться делегувати частину своєї роботи – дивіться, навіть Ціцерон вказує на таку потребу – прим. моя).
- Береш на себе тягар обов'язку — берешся його знести: він не мислиться тяжким людині не легковажній.
- Чим старанніше прикривається і ховається, тим сильніше виступає і виявляється.
- Що я роблю без заохоти і з необхідності, того не можу робити довго і зі старанністю (я б навіть сказав у стилі Епікура «або довго, але не дуже старанно, або старанно, але не довго» - прим. моя).
- Якщо не буде наша знать пильна, розсудлива, рішуча, милостива, їй доведеться поступитися своїми перевагами тим, у кого ці чесноти знайдуться (ще один чудовий лозунг для розміщення у владних кабінетах – прим. моя).
- Сором'язливість — прикраса молодості.
- Краще серед лютих звірів вести свої дні, ніж жити серед загального озвіріння.
- Жорстокість ... навіть найлагідніших людей звичністю зла відучила від жалю. Адже всякий час бачачи або чуючи, як відбувається що-небудь страшне, ми виснажуємося постійністю гніту, і в наших душах, навіть найнезлобніших, не залишається місця жодному почуттю, нічому людському (як на мене, це одна з найголовніших причин, чому телебачення, акцентоване на «смакуванні» та тиражуванні усякого негативу, призводить до збайдужіння людей і навіть до їх «озвіріння» – прим. моя).
Немає коментарів:
Дописати коментар