Катіліна був типовим тогочасним адміністратором, що перекидався від однієї владної групи до іншої, аби лише зберегти свою посаду. Все ближче був омріяний титул консула, та невдало виплили факти минулого хабарництва, і його кандидатуру було знято. Тож Катіліна почав збирати сили для військового захоплення влади. Вкотре програвши на виборах (де, до речі, одним з консулів було обрано Ціцерона), він починає військовий заколот, але той провалюється.
На жаль, звинуватити Катіліну не вдається, і тоді до справи береться Ціцерон. Завдяки своїм інформаторам він дізнається, що Катіліна готує чергову змову (у тому числі – й підіслати вбивць до самого Ціцерона), тож викриттям фактів та деталей цієї змови Ціцерон провокує Катіліну до рішучих дій. І це діє! Злякавшись, Каталіна тікає з міста. А з ним – і усі його прибічники (навіть ті, про кого Ціцеронові відомо не було). Це, до речі, також входило у нестандартний Ціцеронів план: він розуміє, що простим покаранням Катіліни мало що вдієш. А так він не лише викриває небезпечну змову, але й може відслідкувати усіх причетних до неї.
Тоді Ціцерон просить для себе надзвичайних повноважень і страчує п’ятьох головних ватажків змови (Катіліна гине трохи пізніше під час військової сутички). За це вдячні городяни надають Ціцеронові почесний титул «батька вітчизни», а через кілька років – відправляють у 16-місячне вигнання у Грецію (як покарання за страту римських громадян без суду). За цей час до влади приходять продовжувачі справи Катіліни, тож, повернувшись, Ціцерон знову береться до боротьби. Але про це – вже у наступній публікації. Зараз же – традиційні виписки:
- Моє найглибше бажання — не піддаватися гніву й роздратуванню. Моє найглибше бажання — у цей небезпечний для республіки час зберегти самовладання і витримку.
- Я впевнений, швидше загальний вирок усіх чесних людей буде: «Занадто пізно», ніж хто-небудь скаже: «Занадто жорстоко».
- Тих, кого слід було б вразити залізом, не смію турбувати навіть звуком свого голосу.
- Надалі випробовувати долю нашої вітчизни з ласки однієї людини ми вже більше не маємо права.
- Вони мовчать, — і це їхній крик.
- Не так страшна ненависть, викликана строгістю або твердістю, як та, що викликана неприпустимою безпечністю.
- Ненависть, викликана доблестю – не ненависть, швидше це заслуга.
PS. Продовження - у наступній публікації.
Немає коментарів:
Дописати коментар