(за книжкою: Джейкобс Э.Д. Год, прожитый по-библейски / Эй Джей Джейкобс. – М.: Манн, Иванов и Фербер, 2013. – 400 с. )
Беручись за цю книжку, очікував побачити щось на зразок «Біблії для кожного і на кожний день» (цитата з Біблії на кожен день + повчання на її основі). Та виявилося інакше (хоча цитати на щодень були): автор вирішив прожити рік, максимально буквально дотримуючись біблійних приписів. Почав він з того, що за 4 тижні (витрачаючи 5 годин на день) перечитав усю Біблію, виписавши звідти близько 700 різноманітних правил. Також він придбав різноманітну літературу з тлумаченнями цих правил і зібрав раду духовних наставників: рабинів та християнських священиків. Вісім місяців було відведено на Старий Завіт і чотири – на Новий, оскільки:
- Старий Завіт займає більшу частину Біблії й містить переважну частину релігійних правил;
- крім записаних у Старому Завіті правил, існує також велика кількість уточнень, зібраних у книжках типу Талмуду, які автор теж вирішив спробувати впровадити у життя;
- автор, хоча й виріс у світській родині, однак належить до іудеїв.
І хоча це був лише експеримент, і по його завершенні більшість зовнішніх ознак зникла, автор зазначає, що внутрішній світ зазнав незворотних позитивних змін.
Книжка написана легко і доступно (автор – професійний журналіст), та ще й описує власних досвід, тож раджу прочитати як віруючим, так і тим, хто лише шукає себе на цьому шляху. На жаль, серед духовних радників автора чомусь не виявилося православного священика, тому деякі з його висновків та вчинків здаватимуться дивними. Варто постійно нагадувати собі – це не посібник з вибору віровчення, а намагання перевірити буквальність вимог Біблії. Дуже швидко автор і сам розуміє, що така буквальність не лише зайва, але й небезпечна. Але сам шлях таких пошуків – цікавий і повчальний.
Традиційно – кілька цитат і моїх нотаток:
- Ортодоксальні євреї дотримуються списку із 613 правил.
- Теорія когнітивного дисонансу стверджує, що якщо вести себе певним чином, переконання врешті зміняться у відповідності з поведінкою.
- Це закон, який дав нам Бог. Ми повинні довіряти Йому. Він всемогутній. А ми як діти. Часом батьки встановлюють закони, незрозумілі дітям.
- Деякі вважають, що набагато важливіше дотримуватися незрозумілих законів, оскільки вони показують вашу відданість і силу вашої віри.
- Часом дива трапляються, коли ви поринаєте в невідомість.
- Реклама - найлютіший ворог Десятої заповіді.
- Хороше приходить до тих, хто вміє чекати (Генрі Водсворт Лонгфелло).
- Саме це завжди лякало мене в релігії: щоб перейнятися нею, потрібно частково відмовитися від контролю над ситуацією.
- Допускається віддавати десятину після сплати податків.
- Коли я роздаю гроші, я відчуваю, що Він задоволений.
- Батьки мають майже божественну владу над дітьми.
- Моя бабуся раз у два тижні випускала новинарний листок про життя сім'ї.
- Є десятки правил, яких не дотримуються й самі іудеї. З руйнуванням Єрусалимського Храму в 70 році н. е. скасовано більше двохсот правил.
- 45 відсотків американців вважають себе креаціоністами. Коли мова йде про «день», мається на увазі доба з двадцяти чотирьох годин (докладніше про створення світу див. у Серафима (Роуза) «Створення світу й перші старозавітні люди» - прим. Валерія М.).
- Сьомий рік називається суботнім, і в цей рік відбуваються важливі події. По-перше, весь рік не можна працювати. Сільськогосподарську працю заборонено. Це потрібно, щоб земля відпочила і потребуючі могли прийти і їсти все, що хочуть, з виноградних лоз і оливкових дерев. По-друге, необхідно пробачити борги ближнього. Після закінчення сорока дев'яти років відбувається щось ще радикальніше: ювілейний рік. Протягом цього року необхідно повернути всю власність її початковому власнику.
- Уявлення, що у Мойсея та його нащадків були ріжки, йде від неправильного перекладу слова «каран». Насправді це означає, що особа Мойсея сяяло або випромінювало світло.
- Суворі ортодоксальні іудеї вважають, що Бог дав доповнення, або усні закони, Мойсею на горі. Саме тому патріарх провів там сорок днів.
- З приходом ери смартфонів, чи є межа між буднями і вихідними.
- Бертран Рассел сказав, що в цьому світі є два види роботи: міняти розташування матерії на землі і наказувати іншим міняти розташування матерії на землі.
- Біблійно прийнятний гнів існує – це праведне обурення. Потрібно палати праведним гнівом і пригнічувати дрібне невдоволення.
- Якщо ви дійсно хочете не порушувати біблійні принципи у мові, треба йти набагато далі: необхідно уникати будь-яких негативних висловлювань.
- Ілюстрації зараз дуже популярні, і письменники стають вимираючим видом. Блоги, які погрожували професійним журналістам, замінюються видеоблогами.
- Текст сприяє абстрактному мисленню, відділяє вас від фізичного світу.
- Я б хотів, щоб наступна президентська гонка йшла у відповідності з Другою заповіддю. Жодної реклами. Дебати тільки по радіо. Нам потрібен некрасивий президент. Думаю, ми втрачаємо потенційних Лінкольнів, тому що по телевізору вони б виглядали неотесаними і незграбними.
Немає коментарів:
Дописати коментар